Enligt regelhäftet:
Start tid Slut tid Aktivitet
09.00 10.00 Insläpp och registrering
Framsidan säger även Tegs centralskola ;)
Anmälningslista:
Lag det bästa laget
Martin Törngren
Linus Wallin
Per Sandin
The Blue Man Group
Niklas Ledin
A…
Nu finns det ett officiellt regelhäfte: https://www.dropbox.com/s/2i6csxnyes1ftf5/Fairy Tale Open Höst 2014.pdf?dl=0
Och anmälan kan göras via:http://www.speltid.se/fairy-tale-open-i-anmalningsavgift.html
Använder du facebook? Lägg i så fall till mig: Johan Dyrlind så kan jag bjuda in dig i vår warmachine grupp där, det brukar vara mer aktivitet där och lättare att hänga med i vad som händer/boka matcher.
Jag kommer vara där på onsdag, brukar kunna …
Då det verkar vara många i Umeå som har lite svårare att komma ifrån på måndagar än andra dagar så tänkte vi göra ett försök med att spela warmachine/hordes på onsdagar ett tag framöver.
Så det finns risk att det inte är folk på plats för warmachin…
Sådär, ursäkta lite lång väntan, resultatet från Turneringen:
Filip
Martin
Henrik
John
Linus
Magnus
TO (Jag och Erik)
Viktor
Emanuel
Marcus W
Per
Fredrik
Osten
Andreas
Marcus E
Erik S
Kommer fylla i resultaten för cupen i samma dokument som ni f…
Lite uppdatering för NorrCup Slutspelet.
Kvalade spelare (Ettan i varje grupp står först osv):
Sundsvall Grupp 1: Linus Wallin, Magnus Forslund
Sundsvall Grupp 2: Per Nilsson Sandin, Henrik Gavell
Umeå Grupp 1: Andreas Johansson, Martin Törngren…
Jag återkommer till warmachinemåndag den här veckan, kommer vara på fantasia för journeyman liga från ca 16 och det blir FUSK efter det (så från ca 18:30 på FUSK som senast)
Det jag kan bidra med är mailadresser till folk och det finns tillsammans med listorna, namn på stridshammaren får folk skriva här själva om de vill (jag har inte koll på folks stridshammaren nick helt enkelt). Facebookgruppen rekommenderas annars, …
Sådär, alla listor uppe för de som är intresserade. https://docs.google.com/document/d/1tVvTz9XIKfjEKJAq1fad3eIckGGPJypBP90v8F8m5ZQ/edit?usp=sharing
Går att klicka i innehållsförsteckningen och sedan klicka på "heading" i rutan som kommer upp så ko…
Gruppindelningen färdig!
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AkUyIskBtDEbdElJcDM1azZMbXNpOXdoc05jT1o1ckE&usp=sharing (ändra inget förutom era resultat i dokumentet)
Nuvarande deltagare:
Umeå
Johan Dyrlind
Marcus Eriksson
Martin Törngren
Erik Öhman
Fredrik Söderman
Christoffer Fahlgren
Sundsvall
Erik Bäckström Andersson
Magnus Forslund
Linus Wallin
Henrik Gavell
Skellefteå/Piteå
…
De nya steamrollerreglerna (de regler som kommer användas för de flesta turneringarna under 2014) har kommit :http://privateerpress.com/organized-play/steamroller-tournaments
Tackar för bra konstruktiv kritik :)
Anledningen till att det finns tid mellan matcherna är för lottning, flyttande av arméer, toabesök och liknande. I och med att deathclock inte pausas tänkte vi att det finns risk att det blir många som vill besö…
Kolla gärna igenom schemat (det finns via turneringshäftet på fantasias hemsida) och kom med förslag på hur du tycker att det skulle kunna förbättras.
Främsta anledningen till att det blev olika mycket tid mellan matcherna var hur snabbt matcherna …
Det hade smugit sig in två fel i listorna:
Linus Wallins Khador ska ha Yuri the Axe som specialist (står just nu som en del av den vanliga listan)
Elias Tjärnhages pVayl lista ska ha 2st Deathstalkers och en Naga Nightlurker som specialists iställ…
Just det: Jag har high command så för de som är intresserade av det så kan jag visa upp spelet under kvällen. Jag har Warmachine versionen själv, ska se om Sockerplast kan tänka sig att ta med Hordes också.